Menu

حتی نداشته های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس نیز نقطه قوت بودند!

mhm9مهندس محمدحسین مسعودی- عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و دبیر جامعه مشاوران راهبر مهندسان ساختمان

   پس از تجربه موفق بازدید از سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانهای قزوین و آذربایجان شرقی در سنوات گذشته و طبق برنامه های پیش بینی شده توسط گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در دوره ششم، شهریورماه سال جاری نیز به همراه یک تیم، بازدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس و برگزاری جلسات مشترک با مسئولین و اعضای هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران آن سازمان در دستور کار قرار گرفت که نتایج هرسه بازدید انجام شده را می توان در بازدید از استان فارس با فراهم نمودن زمینه انجام همکاری­های مشترک و توافق بر ایجاد و راه­اندازی وبسایت جامع گروه­های تخصصی عمران مشاهده نمود.

بخشهای مهمی از این بازدید توسط دوستان و همکاران گرامی آقایان مهندس عیوضی و مهندس پیرزیاد طبق یادداشتهای منتشر شده ذیل ارائه گردیده است:

کشف اراده ای راسخ جهت بهتر کردن شرایط موجود برای مردم و مهندسین!

چگونه با لشگر چند ده هزار نفری مهندسین می توان مقررات ملی ساختمان را ترویج داد!؟

9508-1

اما بنده در این گزارش آنچه از سفر به یاد ماندنی شیراز تقدیم می­نمایم، گزارشی از نقاط قوت در داشته­ ها و نداشته­های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس است که به زعم اینجانب نداشته ­های آن سازمان بعنوان یک مزیت و نه اشکال، بیشتر جلب توجه می­نمود!

آنچه مشخص بود، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس زیرساختهای مناسبی برای انجام فعالیتهای موثر و ارائه خدمات باکیفیت به اعضاء خود و بالتبع آن جامعه بهره بردار از خدمات مهندسی، فراهم نموده است. شاخص زیرساختهای مذکور را می­توان در دو بخش؛ نیروی انسانی توانمند در بخشهای مدیریتی و فضای مناسب کار منطبق با نیازهای امروزی خلاصه نمود. داشتن ساختار کارآمد و نقش آفرینی پنج مدیریت بالادستی در زیرمجموعه آن سازمان که فعالیتهای آنها متناسب با وظایفشان در سه ساختمان مجزا و البته مجهز و با چیدمانی منظم و زیبا پیش­بینی شده بود از جمله مهمترین و موثرترین عوامل ارائه خدمات باکیفیت به اعضاء و جلب رضایت آنان محسوب می­شد. داشتن دو سالن مجهز آمفی تئاتر به منظور برگزاری دوره­ها و کارگاه­های آموزشی و همچنین تدارک یک مجموعه فرهنگی تفریحی دو هکتاری جهت برگزاری مراسم و همایش­ها و همچنین تفرجگاهی برای اعضاء و پیش­بینی یک مجموعه ورزشی چندمنظوره که در دست احداث بود، همه و همه حکایت از توانمندی مدیریت مجموعه و روند رو به جلویی است که پیشرفت و موفقیت بیشتر را برای ادامه راه در سازمان مذکور نوید می­بخشید.

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید در استان فارس عمدتا مهندسان ناظر بصورت حقیقی فعال هستند و ناظران حقوقی از جایگاه ضعیفی برخوردارند.

در اغلب استانها و همچنین استان تهران این مهم بر کسی پوشیده نیست که حضور ناظران حقوقی در کنار ناظران حقیقی چه مشکلات و معضلاتی را ایجاد نموده است که کمترین آن را می توان ظهور فرمولهای متنوع ارجاع کار نظارت و پیچیدگی های مترتب بر این موارد دانست. واقعیت این است که سازمانهای نظام مهندسی ساختمان تاکنون نتوانسته اند نظام صحیحی را بین دو وجهه حقیقی و حقوقی تعریف کنند لذا بهتر آن است که تا تعیین رابطه ای مناسب برای ناظران حقوقی که دارای تنوع ظرفیت بوده و مانند ناظران حقیقی که ظرفیت آنها صرفا در محدوده یکی از پایه­های 3 تا 1 تعریف شده است، این موضوع همانند استان فارس به مرحله اجرا گذاشته شده و در امور نظارت فقط از ناظران حقیقی بهره گرفته شود.

رابطه میان ناظران حقیقی و حقوقی در استان فارس، در میان گروه های تخصصی و کمیسیونهای آن سازمان وجود دارد، یعنی گروه­ های تخصصی بسیار پررنگ تر از کمیسیونها در استان مذکور نقش ایفا می نمایند و براین اساس کمیسیونها در آن سازمان در حداقل ممکن می باشند. بررسی انجام شده بر روی حداقل 10 استان کشور، نشان می دهد که علی رغم یکپارچگی ساختار و ضوابط حاکم بر گروه های تخصصی، شاهد تنوع ساختار و ضوابط در حوزه کمیسیونها در استانهای مختلف می باشیم. لذا ساختارها به شدت در این حوزه پیچیده و نامنظم است. مثلا در استان تهران، عضویت کمیسیونها در انحصار اعضای هیئت مدیره ای است که اغلب امکان صرف وقت زیادی را در سازمان ندارند و در استانی مانند قزوین، همزمان با انتخابات هیئت رئیسه گروه های تخصصی، انتخابات اعضای کمیسیونها برگزار می شود و در سایر استانها نیز به طرق دیگر.

معمولاً کمیسیونها در سازمانها یا اقدامات موازی با گروه های تخصصی دارند و یا اثربخشی و کارایی آنها بسیار پایین است و نهایتا بهره وری مناسبی را در سازمانها ایجاد نمی نمایند و چه بسا موجب بی نظمی و ناکارآمدی در امور مختلف (هم در بخشهای اجرایی و هم در بخشهای راهبردی) می شوند.

به نظر می رسد در این حوزه نیز استان فارس بهترین تدبیر ممکن را به کار بسته و به جای تزاید بخشهای متنوع مانند کمیسیونها، فعالیت خود را متمرکز در امور گروه های تخصصی نموده تا آنجا که اقدامات و دستاوردهای گروه های تخصصی در آن سازمان علاوه بر استفاده توسط اعضای سازمان، مورد توجه و بهره برداری شهرداری شیراز و سایر مبادی ذیربط در امور ساخت و ساز نیز قرار می­گیرند.

امید است تدابیر موفق سازمانهای نظام مهندسی ساختمان در استانهای مختلف کشور مورد توجه و استفاده مسئولان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران قرار گیرد.

9508-2

منبع: راهبر مهندسان ساختمان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید