Menu

ارتقاء کیفیت ساختمانها و کسب رضایت مشتریان؛ مستلزم ایجاد کارنامه حرفه ای برای مهندسان ساختمان و محصول اصلاح و تقویت «کنترل کیفیت خدمات مهندسی»

mhm9609مجموعه یادداشتها با موضوع: «تکریم مهندسان ساختمان»- بخش اول: بازرسی های موثر

مهندس محمدحسین مسعودی- مدیر گروه¬های تخصصی و کمیسیونهای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های موفقیت در هر کسب و کار، رضایت مشتری  (Customer Satisfaction) است. بررسی رضایت مشتری نگرشی اساسی درباره‌ مسائل مربوط به مشتریان و بهبود عملکرد کسب‌وکار (در رابطه با محصولات یا خدمات) ارائه می ‌دهد. یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۸ نشان داد که به طور کلی آنچه مشتریان را فراری می ‌دهد قیمت‌های بالای محصولات یا خدمات نیست، بلکه ضعیف بودن ارتباط با مشتری و عدم رضایت مشتریان است.

مهندسان طراح، مجری و ناظر از یک سو و بهره برداران ساختمانها از سویی دیگر بعنوان مشتریان اصلی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان در استانها می باشند.

در اقتصاد جهان امروز رضایت مشتری برای سازمان‌ها امر مهمی تلقی می‌گردد و آن ها مبنی بر اینکه چند درصد از مشتریان‌شان را بتوانند حفظ کنند، برنده یا بازنده ‌اند و موفقیت حفظ مشتری بستگی به رضایت مشتری دارد که می تواند کمک بزرگی برای اندازه‌گیری کیفیت محصول و خدمات باشد. اگر سازمانی بخواهد رضایت مشتری را دربرداشته باشد باید بتواند آن را اندازه‌گیری کند.

طبق بند 5 از مواد 2 و 15 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی با هدف افزایش کیفیت خدمات مهندسی که نهایتاً می تواند ارتقاء کیفیت ساختمانها را حاصل نماید، باید توسط سازمانهای نظام مهندسی ساختمان مورد توجه و برنامه ریزی جدی قرار گیرد.

آنچه امروزه بعنوان یک اهرم فشار بر عملکرد سازمانهای نظام مهندسی ساختمان سنگینی میکند و هرازگاهی خدشه بر پیکر مظلوم مهندسان ساختمان وارد میکند، عدم ارائه گزارش جامع و کامل از بهبود عملکرد در ارائه خدمات مهندسی است. این موضوع دو علت عمده دارد؛ یکی عدم تعریف شاخصهای اندازه گیری در ارزیابی ها و دیگری عدم ارائه بازخورد مناسب از اقدامات کنترلی و منقطع بودن آنها با حوزه های آموزشی و انتظامی. علل فوق موجب گردیده تا عملا امکان ایجاد کارنامه حرفه ای مهندسان ساختمان میسر نشود.

در حال حاضر بیش از 3 سال می باشد که کنترل نقشه¬ ها در محدوده شهر تهران برای ساختمانهای بالای 2000مترمربع انجام می¬پذیرد که انتظار میرفت حداقل دو محصول: 1) اشکالات رایج در نقشه ها، 2) رتبه بندی طراحان، بعنوان خروجی این اقدامات در پایان هرسال ارائه شود.

در حوزه اجرا نیز از سال 92 تا پیش از رای دیوان عدالت اداری (که مورد سوءاستفاده شهرداری ها قرار گرفت)، یعنی قریب به دو سال، نام مجری ذیصلاح نیز همانند طراح و ناظر در پروانه¬ های ساختمانی(ساختمانهای بالای 2000مترمربع) ثبت می شد. همچنین در عملکرد اخیر ارائه شده توسط معاونت خدمات مهندسی سازمان، رشد 100درصدی ثبت مجریان(بدون محدودیت در متراژ ساختمانها) اعلام می گردد. از آنجا که در پروژه هایی که مجری ذیصلاح بعنوان مهمترین رکن کیفیت ساخت و ساز حضور دارد، انتظارها دو چندان خواهد شد و طبق ضوابط موجود، برای این دسته از پروژه ها صدور شناسنامه فنی و ملکی الزامی می باشد، لذا بسیار ضروریست درجهت دفاع از هجمه های وارده به مانند موضوع مجریان صوری، ارزیابی حاصل از اقدامات کنترل کیفیت درخصوص برتری این دسته از ساختمانها نسبت به ساختمانهای فاقد مجری ذیصلاح گزارش و میزان دقیق کمک به اقتصاد کشور و جلوگیری از هدررفت منابع ارائه گردد و در نتیجه این ارزیابی ها، رتبه بندی مناسبی از مجریان ذیصلاح منتشر شود.

 در مقوله اقدام قانونی ارجاع خدمات مهندسی نظارت نیز آنچه در حال حاضر این اقدام را مورد خدشه قرار میدهد نگاه صرف ظرفیتی به این موضوع می باشد و نتایج ارزیابی ها از عملکرد و ارائه خدمات مهندسان که علی القائده باید در یکجا تحت عنوان کارنامه حرفه ای ثبت شود وجود ندارد در حالیکه نحوه ارجاع کار نظارت علاوه بر مدنظر بودن ظرفیت کار باید وابسته به کیفیت خدمات مهندسى ارائه شده توسط مهندسان ناظر باشد که در این حوزه نیز اقدامات قابل قبولی انجام نپذیرفته است و به همین علت ارجاع خدمات مهندسی نظارت از سوی سازمانها حتی اگر مکانیزم نوبت دهی مناسبی داشته باشد، نمیتواند عادلانه محسوب گردد لذا براین اساس مهندسانی که به شایستگی برای وظائف خود ارزش قائلند و خدمات مهندسی مورد انتظار را به نحو مناسب و سلامت ارائه میدهند به دلایل نقائص موجود مورد تکریم قرار نمی گیرند.

معتقدم با بهینه نمودن وضعیت فعلی کنترل کیفیت خدمات مهندسی و تداوم آن با یک برنامه ریزی اصولی و منسجم، امکان تهیه کارنامه حرفه ای برای مهندسان ساختمان و در نتیجه تمایز مهندسان برمبنای عملکرد در میان مدت فراهم خواهد شد و متعاقبا زمینه جهت ارائه آمار و ارقام قابل قبول درخصوص ارتقاء کیفیت ساختمانها بصورت ملموسی ایجاد و حرکت به سمت افزایش رضایت مشتریان سازمانهای نظام مهندسی ساختمان حاصل می گردد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید