Menu

اعتماد به ظرفیت های مردمی؛ محرک اصلی در نوسازی بافتهای فرسوده

محمدحسین مسعودی: 

چنانچه پذیرفته ایم که اراده مردم، عامل موثر و بلکه موثرترین عامل در نوسازی بافتهای فرسوده می باشد، باید به این موضوع توجه ویژه گردد که چرا نوسازی بافتهای فرسوده مورد توجه شهروندان قرار نمی‌ گیرد!؟

در بسیاری از طرحهای ارائه شده و منعطف به نوسازی بافتهای فرسوده؛ اعم از تسهیلات شهرداری ها در هزینه های صدور پروانه، تسهیلات شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی در پرداخت وام های مختلف از طریق بانک های عامل، تسهیلات سازمانهای نوسازی و دفاتر تسهیلگری در ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی و بعضاً خدمات فنی، مشاهده گردیده که همچنان رغبتی برای نوسازی بافتهای فرسوده از جانب مردم وجود ندارد! چرا؟

دولت و شهرداری ها، دو عامل سیاستگذار و مجری طرحها و مدلهای مختلف نوسازی بافتهای فرسوده هستند اما اینکه قضاوت شود این دو مسئول مشخص، به وظایف خود به چه اندازه درست و کامل عمل نموده اند، در عهده مردم است نه مسئولین مذکور. در حال حاضر آنچه در نوسازی بافتهای فرسوده به وقوع می پیوندد و نسبت به بقیه مدلهای نوسازی غلبه یافته است، نوسازی پلاک به پلاک است که چنانچه تحلیل درستی از این مدل داشته باشیم، ضعیف ترین مدل نوسازی بافتهای فرسوده به شمار می رود چرا که اغلب شاخصه های تعیین شده برای بافتهای فرسوده در این مدل نه تنها کاهش نیافته بلکه زمینه تشدید آنها نیز فراهم شده است. 

ارائه مدلهای متنوع، مناسب و کارآمد نوسازی بافتهای فرسوده جهت انتخاب آزادانه مردم، حق بزرگی است که تاکنون دو دستگاه مسئول، آنرا ادا نکرده اند و ساکنین بافتهای فرسوده، اغلب مجبور به پذیرش تنها گزینه ارائه شده بوده اند و برخی نیز که توانسته اند به مقابله برخواسته و در اجرای روشهای ناکارآمد که آنرا تضییع مسلم حقوق خود می دانند، مقاومت نموده اند.

اما بخش دیگر مغفول مانده از توجه مسئولین ذکر شده، بخشی از مردم و جامعه به نام مهندسان ساختمان در هفت رشته تخصصی عمران، معماری، مکانیک، برق، نقشه برداری، ترافیک و شهرسازی می باشند که سوابق نوسازی بافتهای فرسوده نشان می دهد که از ظرفیت این متخصصین آنطور که شایسته است، استفاده نشده و بجای نگرش مدیریت تخصصی به مقوله نوسازی، همانند دیگر مسائل کلان شهری، صرفاً بصورت مدیریت عمومی به این امر نگریسته شده است. توان و آمادگی بالای مهندسان ساختمان جهت ورود تخصصی به این حوزه، مسئله مهمی است که می تواند به باز شدن گره های کور در پیچیدگی مسائل این حوزه منجر گردد.

به نظر اینجانب، هرگونه اقدام برای حل مشکلات و موانع نوسازی بافتهای فرسوده، بدون توجه به خواست و ظرفیتهای مردمی یعنی ارائه مدلهای کارآمد نوسازی برای ساکنین بافتهای فرسوده و بهره گیری از مهندسان ساختمان بعنوان متخصصین این حوزه، غیرممکن و تلاشی بدون نتیجه است.

پیشنهاد مشخص این است که برای تدوین مدلهای متنوع و کارآمد نوسازی از مهندسان ساختمان با تخصص شهرسازی و ترافیک و جهت اجرای مدلهای تدوین شده از مهندسان ساختمان با تخصص عمران، معماری، مکانیک، برق و نقشه برداری استفاده شود و هرگونه تسهیلات دولتی و غیردولتی در حمایت از مدلهای مدون و اجرا شده با حضور متخصصین ذکر شده به کار گرفته شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید